Ezt az eseményt hivatalosan nem az Amnesty International Magyarország szervezi
Bódis Kriszta - Cseppgyerek beköszöntő
A "Cseppgyerek" (www.cseppgyerek.blog.hu) a hétesi modellprogramban résztvevő gyerekek és önkéntesek blogja.
A 2009-es hétesi nyári tábor egyik alkotócsoportjának a média csapat gyerek bloggereinek tudósításait már olvashatták itt: www.hetes09.blog.hu
Most elindítottuk a folytatást, a Cseppgyerek blogot is.
"A hétesi modellprogram személyes álmom volt sokáig. Aztán időről-időre számos támogató bekapcsolódott a munkába. Mára már nem csak adományozók, de állandó önkéntesek, a telepi családok, ózdi iskolák vezetői, és sok tenni vágyó ember, intenzíven dolgozunk, hogy megcsináljuk és megmutassuk, hogyan lehet civil aktivitással példaértékű eredményeket elérni a hátrányos helyzetű, marginalizálódott csoportok integrációjában, az ő együttműködésükkel. Vagyis közösen. A hétesi modellprogram közös álmunk lett. Pontosabban hétköznapjaink szerves része.
Magam író, dokumentumfilmes, pszichológusként, a teleppel 1998 óta vagyok kapcsolatban. A közösség legtekintélyesebb tagja azóta barátom. Róla készítettem három éven keresztül első, az Isten adóssága című dokumentumfilmet. A gyermekei kereszt anyjaként azóta családtagnak számítok.
Mikor először jártam Ózdon, a hétesi roma telepen, azt gondoltam, hogy pusztán a filmjeimmel segíthetek a társadalmi igazságtalanságok, problémák kezelésében. Hogy komolyan hozzájárulok a társadalmi egyensúly visszaállításához. De hamarosan fel kellett hagyjak a hagyományos forgatással. Nem bírtam tovább csupán néma, tehetetlen tanúja lenni a család és egy kirekesztett csoport életének, megpróbáltatásainak. Cselekvő félként akartam részt venni a telep mindennapjaiban. Erkölcstelennek, embertelennek láttam minden más lehetséges magatartásformát. Nagy ívben tettem az ún. objektivitásra, szakmára, határokra, még a saját magánéletemre is. Szerencsére fölborult minden. Nagyjából ez a borulás volt méltó ahhoz a botrányhoz, amihez én már -sem, mint alkotó, sem, mint hétköznapi ember- nem akartam asszisztálni tovább.
Ez az első tapasztalat, ez az aktivitás az általam létrehozott dokumentumfilmes nyelv alapja lett. Lényege a közelség és a belülről történő megmutatás. A cselekvés közvetlenségéből születő hitelesség.
Dokumentumfilmesként tehát az első pillanatban szembe kellett néznem azzal, hogy a film, az alkotás, a művészet kevés. Együttérzés és az együttérzésből fakadó aktivitás nélkül a művészet luxus, menekülés, gyengeség, önfelmentő hazugság. Az alkotó emberek, mint ahogy minden ember, felelős azért a társadalomért, amelyben él.
Az emberi közösségért érzett felelősségem felismerése vezetett ahhoz, hogy megértsem: a művészetnek fontos társadalmi szerepe van. Számomra a művészet komplex és integratív tevékenység. Tehát elsősorban cselekvés, demonstráció, szeretet. A hétesi modellprogrammal és azzal párhuzamosan, egész alkotói életművemmel ennek a felelősségvállalásnak a módozatain dolgozom." (Bódis Kriszta író, filmes, pszichológus, a modell vezetője)
fogalmak:
Bódis-módszer tágabban: ahogy a hétesi modell fölépül, szűkebben: az alkotás centrikus, pszichológiai elemekkel ötvözött foglalkozások/oktatás
Hétesi modellprogram: egy olyan komplex integrációs koncepció, amelyet egyetlen, de tipikus problémákkal küzdő hátrányos helyzetű csoportban, velük együtt fejlesztünk ki. A hétesi modell tapasztalatait általánosan alkalmazható módszertanná alakítjuk. A modellnek vannak koncepciói, de valójában az a gyakorlatban épül. Lépésről lépésre folyamatosan dolgozunk, de évtizedekben előre, legalább egy felnövekvő generációban gondolkodunk. A modell -a civil aktivitásokat inspiráló- tudásközpont és tanácsadói rendszer alapját is képezi.
A Hétesi modell három pillére: Inspirációs Együttműködés (IE)
Mediáció, Mentorálás és Integráció(MMI) Mobilitás és Innováció (MI)
Hétesi nyári alkotótábor: a hétesi modellprogram része, alkotás centrikus foglalkozások a telepen belül, a gyerekeken keresztül a családok bevonásával.
Ezt az eseményt hivatalosan nem az Amnesty International Magyarország szervezi
Utolsó kommentek